سه شنبه , عقرب ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اجتماعی / کوهنوردی، ورزشِ ورزش‌ها/ هم تفریح و سرگرمی، هم سلامتی و تندرستی!

کوهنوردی، ورزشِ ورزش‌ها/ هم تفریح و سرگرمی، هم سلامتی و تندرستی!

هوا نیمه تاریک است و آخرین بازمانده لشکر سیاهی شب با سرباز تازه نفس صبح سپید بر گرده‌ی کوه‌های با صلابت هرات به رقابت نفسگیر تن داده‌اند. مسابقه‌ای تماشایی که بی‌چون و چرا نتیجه برد-برد را به همراه دارد. خانه‌ی جهاد در تارکِ پارک تفریحی تخت سفر، ایستگاه ورزش‌کاران و گروه‌های چندگانه‌ی کوهنوردی است. آنانی‌‌که عشق کوه‌گردی و صخره نوردی، انرژی نو به آنان بخشیده به اینجا کشیده می‌شوند.

کوهنوردان در هرات پیش از آمدن صبح به کوه‌ها می‌روند

در آخرین لحظه‌های نبرد تاریکی و روشنی، هر لحظه به شمار ورزشکاران افزوده می‌شود. هر موتری که سر و صدا کنان از راه می‌رسد، کسانِ نو با خود به میدان رقابت و رفاقت می‌آورد. با آمدن اعضای تیم‌های مختلف، گروه گروه آماده صعود به قله‌ها می‌شوند. هر کدام با لباس‌های مجهز، کفش‌های ویژه‌ی کوهنوردی، عصاهایی در دست و کوله‌هایی مملو از نوشیدنی و خوردنی در پشت. صف‌ها در حال مرتب می‌شوند و هنوز صدای کشیده شدن تایر موترها روی سطح زمخت آسفالت جاده، خبر از آمدن ورزشکاران تازه نفس دارد.

من هم برای لذت بردن از آرامش و وقار کوه‌ها، با ورزشکاران هم سن و سالم پیوسته و خواب خوش و تخت گرم را با سردی روح بخش کوه‌ها معامله کردم.

با سپری شدن دقایقی کوتاه، کوهنوردان آماتور همراه من، چنان با آب و تاب سرگرم نرمش‌ و گرم کردن عضله‌های بدن هستند که گویی به مصاف کوه‌ها در مسابقات المپیک می‌روند.

کسی از میان ورزشکاران فریاد سر می‌دهد: “برویم! برویم! حرکت…!” اهمیتی ندارد صدا از چه کسی و یا حتی کدام گروه است. همان کافیست که سوت صعود به سمت قله در جان کوهنوردان دمیده شود. صف‌ها مرتب می‌شود و دو-دو نفر کنار هم ایستاده می‌شوند. داشتن هم صحبت خوش مشرب برای صعود به قله‌ها نیازیست که با هیچ چیز عوض کرده نمی‌شود! صدای برخورد کفش‌های ورزشکاران که تعدادشان به ۲۰۰ تن می‌رسد، سکوت کوه‌ها را شکسته و به آن روح تازه می‌دمد.

ورزش کوهنوردی هر روز در هرات رونق می‌گیرد

آرام آرام با گام‌های کوتاه و بلند، سنگ‌های دامنه‌ی کوه را یکی یکی پشت سر گذاشته و با نزدیک شدن به قله، شهر در سکوت هرات را مشاهده می‌کنم. مردمانی آرام و راحت زیر سقف‌های سمنتی خوابیده‌اند و استراحت می‌کنند. از فاصله دور، چراغ‌های نیمه روشن خیابان‌ها سوسو می زنند و تقلای مبارزه با نیمه تاریکی شب را دارند. منظره‌ای تماشایی و آرامش بخش!

کوهنوردی، ورزشی پر چالش و رقابتی است که روز به روز به شمار علاقمندان آن در شهر هرات افزوده می‌شود. با آنکه این شهر در زمین‌های وسیعی بنیان یافته اما اندک کوه‌های پشت پارک تخت صفر، افراد گروه‌های سنی مختلف را هر صبح جمعه به خود دعوت می‌کند تا از اکسیژن تازه استفاده کرده و کالری بسوزانند.
در وصف کوهنوردی و کوه گردی همین بس که می‌گویند: “کوهنوردی ورزش آنانی است که عزم راسخ دارند.”

این رشته‌ی ورزشی‌ اخیرا در هرات طرف‌داران بی‌شماری را به خود جذب کرده است. بیش از پانزده گروه عضو فدراسیون کوهنوردی هرات هستند و هر کدام از این گروه‌ها بیش از ۲۰ نفر ورزشکار را به خود جذب کرده‌اند.

با طی کردن مسافت نسبتا زیاد، گروه‌ها به راه‌ شان ادامه می‌دهند. “سنگ سیاه” بر فراز سلسله‌ کوه‌های تخت صفر هرات که اخیرا از طرف کوهنوردان بنام شهید “ناصر عطایی” نام گذاری شده، با ۱۴۸۰متر، مرتفع‌ترین نقطه شهر هرات است.

همین جاست که کوهنوردان اتراق کرده و برای رفع خستگی و خوردن صبحانه دور هم جمع می‌شوند و سفره‌ی مهربانی‌شان را پهن می‌کنند. مثل هر جمع دیگر، اینجا در بلندترین نقطه شهر هم سیاست، اقتصاد، ورزش و طالبان نقل محفل افراد است. آهسته آهسته باب صحبت‌ها به “سیاست زدگی” ورزش گره می‌خورد و کلاف آن با گذشتن هر دقیقه پیچیده‌تر می‌شود. “کم‌لطفی‌”های سران حکومت در برابر ورزش جوانان و افراشته شدن دیوار بی‌اعتمادی میان دولت و ملت نقل مجلس می‌شود. بحث که جدی‌تر می‌شود، یکی صدا می‌زند که بحث سیاسی ممنوع! همه با دل شاد می‌خندند و بحث را خاتمه می‌دهند.

پس از صرف صبحانه، گروهی از ورزشکاران به سمت کوه های مرقد پیر هرات، خواجه عبدالله انصاری می‌روند.

با صرف صبحانه‌ی لذیذ و چای داغ، برخی از گروه‌ها برای ادامه راه آماده می‌شوند. مقصد بعدی چشمه‌های آب و کوه‌های پشت زیارتگاه پیر هرات خواجه عبدالله انصاری است.

ورزشکاران قبل از حرکت با هم عکس یادگاری می‌اندازند تا با ورق خوردن روزگار، دوباره خاطرات و خوب و انرژی بخش را تازه کنند. خیلی کم اتفاق افتاده که کسی به قله‌ی مرتفع‌ترین کوه هرات صعود کرده باشد. منظره زیبای شهر را از آن بالا دیده و انگشت به دهان نمانده و مسحور این زیبایی بی‌مانند طبیعت نشده باشد.

هر چند سفر کوهنوردان همین‌جا خاتمه می‌یابد اما دل کندن از هوای پاک و فضای دل‌نشین کوهستان برایم بسیار دشوار است.

هنگامی که از کوه به طرف پایین می‌رویم، به افتخارات کوهنوردان هرات فکر می‌کنم که توانسته‌اند از قله کوه‌های “دوندر، ورشال، خواجه ملا کوهی، رباط پی، دو شاخ، پشت کوه، بقر چر، طاقچه، عینبک، ملا ناسپنج و قله‌ی سنگر” صعود کنند.

تبلیغات - شرکت توسعه نرم افزار طیان

این را نیز بخوانید

بازداشت دو نفر به ظن انتقال مواد کیمیایی

پلیس مبارزه با مواد مخدر هرات دو نفر را به ظن انتقال مواد کیمیایی بازداشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *