سه شنبه , عقرب ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اجتماعی / ناجی: به برابري نسبت به تبعیض مثبت بیشتر باور دارم

ناجی: به برابري نسبت به تبعیض مثبت بیشتر باور دارم

کار کردن برای زنان افغان در اداره‌های دولتی افغانستان با درنظرداشت جو کاملا مردانه به همان اندازه دشوار است که راه رفتن روی ریسمان!

با این حال اما بانوان زیادی در اداره‌های مختلف دولتی در هرات تلاش می‌کنند که دوشادوش مردان کار کنند و از چرخه فعالیت عقب نمانند.

این بار برای جویا شدن چالش‌ها و مزیت‌های کار در اداره‌های دولتی برای بانوان، پای صحبت ناهید ناجی، آمر عمومی عواید اداره مستوفیت هرات نشستیم.

هرات تایمز: از دوران تحصیل خود بیشتر به خوانندگان بگویید. مقاطع مختلف تحصیلی را در کجا و چطور سپری کردید؟

ناجی: از لیسه امیر علی شیر نوایی فارغ شدم و سپس در یکی از دانشگاه‌های خصوصی هرات رشته حقوق و سیاسی کارشناسی دارم. سپس بدون وقفه وارد دوره کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی به دانشگاه پیام نور شدم.
هرات تایمز: از چه زمانی وارد کار دولتی شدید و در چه زمینه‌هایی کار کردید؟

بانو ناجی: شش سال است که در اداره مستوفیت هرات کار می کنم. چهار سال کارمند بخش خزاین بودم و تقریبا مدت یک سال در سمت مدیر عمومی حوزه هفتم مالیاتی وظیفه داشتم و اکنون آمر عواید مستوفیت هستم.

هرات تایمز: کار کردن در اداره دولتی و دوشادوش مردان چه مزیت ها و چه دشواری‌هایی دارد؟
ناجی: زمانی که به خود جرئت اجرای وظیفه در اداره دولتی را دادم و مسئولیت را قبول کردم، باید با دشواری‌ها مبارزه کنم. از نگاه اجتماعی و حتی در همین اداره خودم مشکلاتی را شاهد بودم. بعنوان مثال، زمانی که در مورد پرونده‌ای استعلام روان می‌کنم، چندین روز در بر می‌گیرد تا جوابم را دریافت کنم. در حالی که اگر کارمند زیر نظر من همان استعلام را درخواست کند، به زودترین فرصت کارش راه می‌افتد. این موضوع همواره برایم تاسف بار بوده است و از قشر تحصیل کرده جامعه توقع ندارم که تبعیض آمیز برخورد کنند.
هرات تایمز: چه دلیلی برای تبعیض با شما وجود دارد؟
ناجی: شاید هنوز قبول نکرده‌اند که هیچ فرقی بین مرد و زن وجود ندارد و هر دو از حقوق مساوی برخوردار هستند. هر دو باید دوشادوش هم در جامعه کار کنند. هنوز به توانایی‌های زنان باور نکرده‌اند.

هرات تایمز: از دید شما خانم‌ها با استفاده از چه راه‌هایی می‌توانند مشکلات این چنینی را از سر راه بردارند؟
خانم ها باید مبارزه کنند و کوتاه نیایند. با درنظرداشت توانایی‌های خود باید تلاش کنند تا موانع را از سر راه بردارند.

هرات تایمز: برای آینده چه تصمیمی دارید و می‌خواهید در چه زمینه‌ای پیشرفت کنید؟
ناجی: یکی از دلایلی که علاقمند به رشته حقوق شدم، وکالت بود. اوایل علاقمند بودم که در دادگاه به عنوان وکیل کار کنم اما با درنظرداشت شرایط وارد مستوفیت شدم. همیشه می‌خواستم که برای زنان سرکوب شده جامعه کاری انجام دهم. در نهایت اما تصمیم دارم که روزی نماینده مردم در مجلس شوم و بتوانم در پارلمان، برای زنان کشور کار کنم. فکر می‌کنم که نیاز است زنان بیشتری وارد مجلس شوند و از حقوق خود دفاع کنند.
هرات تایمز: چه توصیه‌ای به بانوان دارید؟
ناجی: شرایط واقعا از هر نگاه دشوار است. فشارهای خانوادگی و اجتماعی همواره بر زنان وارد شده است. تفکیک جنسیتی همواره سبب شده که فرصت‌ها از آنان گرفته شود. اما به زنان توصیه می‌کنم که تلاش کنند و برای دست یابی به حق خود مبارزه کنند.

هرات تایمز: و آخرین سوال اینکه به تبعیض مثبت باور دارید؟
ناجی: 
باوری ندارم. بیشتر به برابری باور دارم و به این نظرم که اگر برابری در نظر گرفته شود، شرایط برای بانوان بهتر می‌شود.

هرات تایمز: تشکر از شما!
ناجی: ممنون از شما

تبلیغات - شرکت توسعه نرم افزار طیان

این را نیز بخوانید

رسیدگی به پرونده جنایی یک زن

یک خانم به اتهام قتل شوهر خود در دادگاه هرات محکوم به مجازات شد. دادگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *