سه شنبه , عقرب ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / افغانستان / صادرات افغانستان به مرز ۸۰ درصد افزایش می‎یابد

صادرات افغانستان به مرز ۸۰ درصد افزایش می‎یابد

اتاق تجارت بین المللی افغانستان ضمن استقبال از نافذ شدن توافقنامه تسهیلات تجارت جهانی(WTO)  می گوید که تسهیلات این موافقتنامه صادرات کوچک و متوسط کشور را تا ۸۰ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش هرات تایمز، موافقتنامه تسهیل تجارت جهانی در ۳ فصل و ۲۴ ماده، دست‌کم دو ماه پیش از سوی شورای ملی افغانستان تصویب و به ریاست جمهوری فرستاده شد.

با گذشت دو ماه، این موافقتنامه از سوی دولت افغانستان توشیح و نافذ شده است.

این موافقتنامه سال گذشته میلادی با دو ثلث اعضای سازمان تجات جهانی تصویب شده و هدف آن سرعت بخشیدن به تجارت فرامرزی است.

بر اساس این موافقتنامه، برای صادرات و واردات کشورهای عضو سازمان؛ وقت، هزینه و مراحل اداری گمرکی کمتری در نظر گرفته می‌شود.

قدیر بهمن، رییس عام اتاق تجارت بین المللی افغانستان، تنفیذ موافقتنامه را برای رشد صادرات کشور مهم می‌داند.

به گفته آقای بهمن، پیش‌بینی‌ها نشان دهنده افزایش صادرات کوچک و متوسط تا ۸۰ درصد است.

آقای بهمن افزوده که هدف عمده این موافقتنامه از بین بردن چالش های گمرکی، از بین بردن بازرسی‌های غیر ضروری، تسهیلات گمرکی، مقررات عام فهم و ایجاد شفافیت در توسعه روابط تجاری کشورهای عضو است.

به گفته وی، با عملی شدن این موافقتنامه، سالانه ۷۳۰ میلیارد دالر سود مجموعی تجاری کشورهای عضو پیش بینی شده و ۲۰ هزار شغل در کشورهای توسعه نیافته همانند افغانستان ایجاد خواهد شد.

از سوی دیگر، قربان حقجو، معین تجارتی وزارت تجارت و صنایع تاکید کرده که افغانستان این موافقتنامه را به گونه مرحله‌ای از سال ۲۰۱۸ اجرا می‌کند و تا آن زمان برای تطبیق مواد آن، اصلاحات لازم را در سیستم تجارتی خود به ویژه در گمرکات ایجاد می‌کند.

آقای حقجو می‌گوید: “بر اساس موافقتنامه، سیستم‌‌های گمرکی باید کمپیوتری شود، سیستم جوازدهی باید از بین برده شود، فیس های گمرکی کم شده و اخذ مالیات در گمرکات از بین برده شود.”

بررسی‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که حدود ۳۵۰ میلیارد دالر سالانه هزینه بدون مورد بر تجارت در کشورهای آسیایی گذاشته می‌شود.

افغانستان در گزارش اخیر بانک جهانی؛ از لحاظ سهولت‌های تجارتی در رده ۱۷۵ جهان قرار دارد، و برای صادرات و واردات ۹۳ ساعت زمان مصرف می شود.
این زمان در دیگر کشورهای توسعه نیافته ۴۸ ساعت است.
در حالی که در کشورهای پیشرفته زمان صادرات و واردات ۳ ساعت می باشد.

 

تبلیغات - شرکت توسعه نرم افزار طیان

این را نیز بخوانید

بازداشت دو نفر به ظن انتقال مواد کیمیایی

پلیس مبارزه با مواد مخدر هرات دو نفر را به ظن انتقال مواد کیمیایی بازداشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *