سه شنبه , عقرب ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اجتماعی / ناچیز خوانده شدن رضایت مردم از نماینده گان

ناچیز خوانده شدن رضایت مردم از نماینده گان

برای نخستین‌بار در افغانستان یک نظرسنجی آنلاین با هدف سنجش میزان رضایت مردم از نمایندگان مجلس برگزار شد. نتیجه این نظر سنجی آنلاین نشان می دهد که میزان رضایت مردم افغانستان از نماینده های پارلمان ناچیز است. در این نظرسنجی که از سوی مجله انترنتی هفت‌قلم و انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان با همکاری فنی – تنخنیکی شرکت افغان‌هاست برگزار شد، نزدیک به هشتاد هزار نفر اشتراک کردند.

این نظر سنجی از طریق آنلاین در سراسر افغانستان راه اندازی شده بود، که تمام نمایندگان مجلس از ۳۴ ولایت کشور به علاوه بخش کوچی‌ها را شامل میشد.

برگزار کننده های این نظر سنجی می گویند که بیشترین رضایت مندی اشتراک کننده ها از نماینده های زن در ولسی جرگه بوده است.

سید وحید پیمان مسئوول سایت هفت قلم گفت: در این نظر سنجی ۷۸ هزار و ۱۶۵ تن اشتراک کرده بودند، که ۵۸ هزارت و۴۴۰ تن ازآقایان و ۱۹ هزارت و ۷۲۵ تن خانم‌ها به نمایندگان مجلس در ۳۴ ولایت افغانستان به علاوه کوچی‌ها رای دادند.

این نخستین باری بود که انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانستان و مجله هفت قلم نظر سنجی آنلاین را در مورد میزان رضایت مردم افغانستان از نماینده های پارلمان راه اندازی کرده است.

در ۹ ولایت افغانستان، نمایندگان بانو در صدر قرار گرفتند، یعنی بیشترین میزان رضایت را از بانوان داشتند.

ارزگان – بادغیس –  بدخشان – نیمروز – زابل – پنجشیر- کندهار – هلمند – نورستان و  لغمان ولایت‌هایی هستند که بیشترین آرا را در آن وکلای بانو از آن خود کردند.

در این نظرسنجی ۱ هزار و ۱۶۵ تن گفته‌ اند که هیچ ‌دیدگاهی در مورد نمایندگان خود ندارند.

سید وحید پیمان مسئوول سایت هفت قلم می گوید: مردم در هرات، کابل، تخار و بدخشان و بلخ به ترتیب بیشترین استقبال از این نظرسنجی را کردند که نشان‌دهنده دسترسی بیشتر مردم به انترنت در این ولایت ها است  و در زابل و نورستان کمترین استقبال صورت گرفت.

وی افزود: آنچه که نتیجه این نظرسنجی آنلاین نشان میدهد، میزان رضایت مردم افغانستان از نماینده های ولسی جرگه بسیار اندک است.

به گفته ی وحید پیمان: از هر ولایت از چهار تا پنج نماینده رای مناسب به دست آوردند و رای دیگران اندک است.

فیصل کریمی رئیس انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانستان هدف از برگزاری این نظرسنجی را، مشخص ساختن میزان رضایت مردم از اعضای ولسی جرگه و ترویج دموکراسی دیجیتالی در کشور میخواند.

بیشترین میزان رضایت مندی اشتراک کننده ها در این نظرسنجی از نماینده های زن در پارلمان بوده است، که در یازده ولایت زنان مقام اول را گرفتند و در بیشتر ولایت های دیگر مقام دوم و سوم را این زنان بودند که به است آوردند.

از سوی دیگر برگزارکننده های این نظرسنجی آنلاین تاکید می ورزند که این روند از طریق یک سیستم معیاری و معتبر انجام شده و از هر نوع تقلب احتمالی جلوگیری شده است.

تبلیغات - شرکت توسعه نرم افزار طیان

این را نیز بخوانید

عملیات هوایی نیروهای ارتش جان ۱۸ طالب شورشی را گرفت

لعل محمد فرمانده طالبان شورشی همراه با ۱۷ تن از افرادش در پی عملیات هوایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *